Różaneczniki i azalie w naszym ogrodzie

Różaneczniki i azalie w naszym ogrodzie

Różaneczniki i azalie w ogrodzie. Tajemnica ich pielęgnacji.

Azalie i różaneczniki są do siebie podobne – dlatego często są ze sobą mylone. Największe zauważalne różnice dotyczą ich liści. Azalie mają mniejsze, eliptyczne liście, które opadają na zimę (częściowo lub całkowicie). Różaneczniki (przynajmniej większość gatunków) wytwarzają większe, skórzaste, zimozielone liście.

Różaneczniki i azalie będą piękne i zdrowe, jeżeli od samego początku stworzymy im odpowiednie warunki do rozwoju i będziemy odpowiednio je pielęgnować. Najważniejszą i podstawową rzeczą jest zadbanie o odpowiednie podłoże - kwaśne i próchnicze, oraz prawidłowe zasilanie. Rośliny najlepiej nawozić dwa razy do roku - w okolicach kwietnia i lipca. W okresie jesiennym najlepiej podsypać je kompostem lub dużą ilością kwaśnego torfu i kory dekoracyjnej.

Istotną sprawą jest również aby kilka dni po przekwitnięciu kwiatów, usunąć  je wszystkie. Dzięki temu w przyszłym roku krzewy zakwitną jeszcze bujniej! Robimy to przez bardzo delikatne ich wyłamanie.

Jak sadzić różaneczniki i azalie?

Krzewy te można sadzić w gruncie od kwietnia do połowy września. Najlepiej gdy wyjmiemy sadzonkę z doniczki i umieśćmy na kilkanaście minut w wodzie. Sadzimy  krzew w kwaśnej, próchniczej ziemi, pamiętając o wcześniejszym, delikatnym rozluźnieniu korzenia.

Ze względu na płytki i nieduży system korzeniowy azalie i różaneczniki doskonale rosną pod drzewami o głębszym systemie korzeniowym, np. sosny. Różaneczniki będą wyglądać jeszcze piękniej, gdy wokół nich posadzimy bukszpany lub funkie. Unikajmy sadzenia różaneczników przy nagrzewającej się południowej ścianie domu, wybierzmy dla nich miejsce zaciszne i w lekkim półcieniu. Natomiast azalie dobrze rosną w pełnym słońcu i w półcieniu.

Przycinanie azali i różaneczników.

Jesienią różaneczniki zawiązują swoje pąki kwiatowe, które rozkwitają kolejnej wiosny. Dlatego bardzo ważne jest zabezpieczenie ich przed zimowymi przymrozkami. Krzewów zazwyczaj nie przycinamy, jedynie - jeżeli jest taka konieczność, można wykonać pielęgnujące cięcie  zaraz po zakończeniu kwitnienia.  Ważne jest także, aby usuwać pędy mechanicznie uszkodzone i te porażone przez szkodniki.

Podlewanie różaneczników.

Tej grupie roślin szkodzi przesuszenie podłoża, szczególnie podczas kwitnienia, intensywnego wzrostu oraz jesienią, kiedy odpowiednia wilgotność podłoża gwarantuje dobre przygotowanie się krzewów do zimy. W tych okresach rośliny trzeba regularnie podlewać. Zamiast tego warto zamontować na stałe nawadnianie kropelkowe. Różaneczniki i azalie trzeba też podlewać na przedwiośniu, jeśli ziemia długo pozostaje zamarznięta, a słońce operuje już intensywnie. Aby zwiększyć odporność na suszę i poprawić zdrowotność roślin, warto zaszczepić ich korzenie odpowiednią dla nich grzybnią mikoryzową.

Różaneczniki zimą.

Przed pierwszą zimą, którą krzewy spędzą w gruncie, trzeba je osłonić gałązkami iglaków, włókniną lub słomą, a ziemię przykryć warstwą kory (ok. 5 cm).

 

Jeżeli nasze różaneczniki posadzimy w odpowiednim miejscu dając im od początku dobre podłoże i dbając by nie przemarzły w czasie zimy podziękują nam pięknie kwitnąc przez długie lata.

 

Różaneczniki i azalie w naszym ogrodzie
Różaneczniki i azalie w naszym ogrodzie