Ślimaki w ogrodzie - domowe sposoby zwalczania ślimaków

Ślimaki w ogrodzie - domowe sposoby zwalczania ślimaków

Duża ilość ślimaków w ogrodzie to zmora wielu ogrodników. Pojawiają się one najczęściej w zacienionych i wilgotnych miejscach i największą aktywność wykazują rano oraz wieczorem, gdy pojawia się rosa, a także w deszczowe i pochmurne dni. Walka z nimi bywa trudna jednak istnieje kilka prostych, domowych, a przede wszystkim skutecznych sposobów aby się ich pozbyć.

Ślimaki gustują przede wszystkim w młodych roślinkach. Ich obecność można poznać po charakterystycznych pasmach zaschniętego śluzu wokół roślin, a także na samych roślinach. Widoczne też są dziury o nieregularnych kształtach na liściach. Najbardziej szkodliwe są ślimaki nagie (bez skorupy), chociaż te drugie też mogą wyrządzić  szkody.

Jak walczyć ze ślimakami?

Wybierz odpowiedni rośliny

Istnieją gatunki roślin, które są szczególnie atrakcyjne dla ślimaków. Są to miedzy innymi: aksamitki, astry, dalie, nasturcje, czy funkie, a także krzewy owocowe: truskawki, poziomki oraz warzywa: sałata, marchew, kapusta. Jeśli ograniczymy ilość tych roślin lub całkowicie zrezygnujemy z ich uprawy ilość ślimaków z pewnością się zmniejszy. Istnieją też rośliny, które odstraszają ślimaki, takie jak majeranek, mydlnica lekarska, czy macierzanka. Warto posadzić je w okolicy roślin na których nam zależy, co pomoże w ich ochronie przed szkodnikami.

Uporządkuj ogród

Jak wcześniej wspominaliśmy, ślimaki lubią miejsca wilgotne i zacienione. Najprostszą metodą na zmniejszenie ich liczebności jest wyeliminowanie takich miejsc z naszego ogrodu. Wysoka trawa, sterty gałęzi lub resztek roślin sprzyjają ich rozwojowi. Przydomowy kompostownik to również miejsce, gdzie ślimaki mają dobre warunki do rozwoju.

Zastosuj przeszkody dla ślimaków

Sadzonki roślin można zabezpieczyć umieszczając wokół nich przeszkody, które skutecznie powstrzymają ślimaki. Skuteczne jest obsypanie ich korą, żwirem, trocinami, a także pokruszonymi skorupami jaj. Skuteczne będzie też wapno, jednak należy uważać, aby nie zaszkodziło roślinom.

Wykorzystaj pułapki

Za dnia ślimaki chowają się np. pod kamieniami. Miejsca takie można wykorzystać jako przynętę dla ślimaków. Wystarczy wkopać w ziemię dowolny pojemnik i napełnić go piwem, które wabi swoim zapachem te szkodniki.

Ślimaki w ogrodzie - domowe sposoby zwalczania ślimaków
Ślimaki w ogrodzie - domowe sposoby zwalczania ślimaków
Ślimaki w ogrodzie - domowe sposoby zwalczania ślimaków