Śliwy : przetwory z owoców sezonowych

Śliwy : przetwory z owoców sezonowych

Śliwy : przetwory z owoców sezonowych

 

Sierpień to szczyt sezonu na śliwki. Jeśli chcesz w zimie  skorzystać z dobrodziejstwa witamin i składników mineralnych zawartych w tych owocach, to już teraz przyrządź z nich przetwory.  Oto kilka porad na temat wykorzystania śliwek w domowej kuchni.

Śliwy : właściwości zdrowotne i kulinarne

Śliwa jest prawdziwą naturalną bombą witaminową, którą doceniały już nasze babcie. Ze względu na dużą zawartość  błonnika suszone śliwki są zalecane jako środek wspierający czynności trawienne organizmu. Znane są także ich właściwości lecznicze w profilaktyce antycholesterolowej. Wysoka zawartość witamin oraz przeciwutleniaczy sprawiają, że śliwki posiadają walory prozdrowotne, wspierające terapię antyrakową.

 

Śliwa, jako owoc sezonowy idealnie nadaje się do deserów, ciast i spożywania w postaci surowej, nieprzetworzonej. Śliwki wzbogacają naszą dietę i pomagają utrwalać prawidłowe nawyki żywieniowe. W kuchni przydadzą się amatorom konfitur, nalewek, sosów do mięs.

Warto wiedzieć, że śliwki suszone są znacznie bardziej kaloryczne, niż owoce świeże. Dlatego osoby będące na diecie redukującej wagę powinny korzystać z sezonowego dostępu do świeżych śliwek.

 

W jaki sposób przetworzyć śliwki?

Powidła śliwkowe są najpopularniejszym sposobem zachowania walorów smakowych i zdrowotnych śliwki na dłuższy okres. W ostatnim czasie najmodniejsze przepisy kulinarne na powidła śliwkowe są bez dodatku cukru !

Aby przygotować powidła niskokaloryczne nie trzeba być mistrzem patelni. Wystarczy wybraną porcję świeżych, umytych owoców pozbawić pestek, a następnie przesmażyć na wolnym ogniu w naczyniu o szerokim i grubym dnie. W celu podniesienia powideł ze śliwek warto dodać aromatyczne przyprawy : goździki, cynamon, wanilię i sok z cytryny. Po pierwszym przesmażeniu należy powidła wystudzić i poddać ponownemu przesmażeniu. Ten proces powtarzamy do momentu, aż uzyskamy odpowiednią konsystencję. Przygotowanie powideł ze śliwek trrwa około 2 -3 dni.

Dla miłośników nalewek domowej produkcji polecamy tradycyjne węgierki. Umyte i wydrylowane świeże owoce należy umieścić w dużym słoju, zalać odpowiednią porcją alkoholu i odstawić w ciemne miejsce na okres około 5 tygodni. Po tym czasie należy dodać cukier i ponownie odczekać około 4 tygodnie. Finalnym etapem jest odcedzenie nalewki i przelanie jej do  butelek.

Łącząc ze sobą śliwki, wino, przyprawy , czerwoną i białą cebulę oraz cukier możemy w bardzo prosty sposób przygotować smakowity i gęsty sos do mięs. Umyte, wydrylowane owoce dusimy na wolnym ogniu z dodatkiem cebuli, aż puszczą sok. Przed dodaniem wina, octu i innych składników wsypujemy cukier i przez chwilę przesmażamy całość, uzyskując jednolitą konsystencje sosu śliwkowego.

Najlepszymi śliwkami do domowych przetworów, nalewek i sosów są te, uprawiane we własnym ogrodzie, w sposób ekologiczny. Jeśli marzy Ci się zbiór świeżych śliwek z własnego sadu w następnych latach kup już teraz sadzonki najpopularniejszych odmian !

Zapraszamy do naszego sklepu:

https://www.zgarden.pl/drzewa-owocowe/sliwy.html