Uprawa sukulentów w domu - zasady pielęgnacji

sukulenty 1

Sukulenty to rośliny, które dzięki swojej budowie przystosowane są do życia z niewielką ilością wody. Dlatego są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, których często nie ma w domu, nie mają czasu lub po prostu zapominają o podlewaniu roślin doniczkowych. Sukulenty posiadają tkankę wodną, która potrafi zgromadzić dużą ilość wody na zapas. Rośliny te są stosunkowo łatwe w uprawie, warto jednak pamiętać o kilku zasadach.

Wymagania sukulentów

Krzewy ozdobne tego typu lubią duże ilości światła, dlatego najlepsze miejsce na ich uprawę to parapet od strony południowej. Ważna jest też odpowiednia temperatura; powinna wynosić od 20 do 25 st. C aby roślina najlepiej się rozwijała. Sukulenty nie lubią obfitego podlewania – gleba nie może być stale mokra. W trakcie lata należy je podlewać mniej więcej raz na dwa tygodnie, a zimą wystarczy raz w miesiącu. Nawożenie wykonujemy tylko latem, stosując nawóz z małą dawką azotu. Przesadzanie należy wykonać dopiero, gdy roślina nie mieści się już w obecnej donicy. Po przesadzeniu podlewamy roślinę, ale dopiero po kilku dniach. Tak jak w przypadku innych roślin najlepszym okresem na przesadzanie sukulentów jest wiosna. Ich rozmnażanie jest też bardzo proste: ułamany i lekko wysuszony listek wystarczy umieścić w ziemi, aby roślina się przyjęła. I to właściwie wszystkie zasady, o których powinniśmy pamiętać.

Najpopularniejsze odmiany sukulentów to przede wszystkim wszelkiego rodzaju kaktusy, a także aloes, agawa, wilczomlecz, sansewieria ( zwana wężownicą) oraz litops (tzw. żywe kamienie)

 

sukulenty 2
sukulenty 3