Winogrona - właściwości i wartości odżywcze

winogrona

Jesień to czas w którym dojrzewa bardzo dużo owoców. Jednymi z nich są winogrona, które bezapelacyjne kojarzą się z tą porą roku. Najczęściej spotykane w naszym kraju są winogrona o ciemnych i drobnych owocach. Owoce winogron mają w swoim składnie dużo witamin i innego rodzaju korzystnych dla organizmu składników.

Winorośl to jedna z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka i znana jest już od tysięcy lat. Pochodzi z Azji i uprawiana jest głównie w Europie. Owoce można wykorzystać do wytwarzania oleju, octu, soku, rodzynek i wina. Jednym z rejonów znanych z uprawy winogron jest Toskania. Właściwości tych owoców wykorzystywane są też w kosmetologii, np. w zabiegach odmładzających.

Dlaczego winogrona są tak popularne? W ich składzie znajduje się wiele cennych substancji. Zawierają witaminy A, C, a także fosfor, potas, wapń, magnez, żelazo, jod i cynk. Oprócz tego w ich składzie możemy znaleźć także związki fenolowe. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy owoce te wspomagają pracę układu krążenia, wzmacniają układ krążenia i chronią przed zmianami nowotworowymi. Możemy je znaleźć w pestkach i skórkach owoców. Owoce ciemnofioletowe zawierają najwięcej flawonoidów.

Winogrona mają też sporo kalorii, przez co osoby dbające o linię powinny ograniczyć ich spożycie. Zawierają też dużo cukru. Cennym składnikiem jest olej z pestek winogron. Można go używać do smażenia, a także do pielęgnacji skóry. Owoce są dobrym dodatkiem do serów lub mięsa, a także sałatek owocowych i deserów.

 

winogrona 2
winogrona 3