Wiosenne prace w ogrodzie

Wiosenne prace w ogrodzie

Nadszedł czas wiosennych porządków. Każdy ogród po okresie zimowym wymaga trochę pracy aby znów mógł cieszyć swoim wyglądem. Aby nasze rośliny szybko zregenerowały się po zimie należy odpowiednio o nie zadbać. O czym powinniśmy pamiętać?

Uporządkuj swój ogród

Najlepiej rozpocząć od porządków w swoim ogrodzie. Oczyszczenie trawnika z zaschniętych liści, zbieranie opadłych gałęzi i śmieci przyniesionych przez wiatr – to podstawowe czynności, od których powinniśmy zacząć. Możemy zająć się również swoimi meblami ogrodowymi – wyczyścić je i w razie potrzeby poddać renowacji. To też dobry moment na odnowienie drewnianej altany, pergoli lub donic.

Ściągnij osłony z roślin

Gdy pojawiają się pierwsze słoneczne dni i ustępują mrozy to znak, że należy zdjąć okrycia z roślin wrażliwych na niskie temperatury. Ważne, aby nie robić tego zbyt wcześnie, więc jeśli masz wątpliwości, czy to już koniec przymrozków lepiej odłożyć tę czynność na później.

Zadbaj o trawnik

Przełom marca i kwietnia to odpowiednia pora aby zadbać o swój trawnik: nawożenie i uzupełnianie miejscowych ubytków to dwie podstawowe czynności, jeżeli zależy nam na wyglądzie naszego ogrodu. Jest to też dobry okres na pierwsze, wiosenne koszenie, które w kolejnych miesiącach będzie musiało być już wykonywane regularnie, w zależności od szybkości rośnięcia trawy. Siew nowego trawnika lub rozwijanie gotowego z rolki to czynności, które również należy wykonywać w tym okresie – częste opady i chłodniejsze dni wiosny sprzyjają ukorzenianiu się trawy.

Przytnij drzewa i krzewy

Nadszedł czas aby zająć się innymi roślinami. Wiele z nich wymaga przycinania, przede wszystkim drzewa owocowe. Ich prawidłowe przycięcie sprawi, że będą wyglądały lepiej i pobudzi je do dalszego rozwoju. Niektóre krzewy, takie jak np. forsycja, w przypadku zbyt wczesnego przycinania mogą nie zakwitnąć, dlatego należy to zrobić dopiero po kwitnięciu.

Posadź nowe rośliny

Wiosna to najlepszy okres na sadzenie nowych roślin, zwłaszcza tych z odkrytymi korzeniami. Jeśli chcesz wzbogacić swój ogród o nowe gatunki roślin to właśnie zbliża się najbardziej odpowiedni czas, żeby to zrobić.

Sadzenie nowych roślin
Przycinanie krzewów
Grabienie trawnika