Zdrowie z Twojego ogrodu - rośliny na przeziębienie

Rzeżucha

Okres zimowy w pełni, a co za tym idzie bardzo łatwo o przeziębienie. Krzewy i drzewa owocowe lub czasem też ozdobne znane są ze swoich leczniczych właściwości. Jakie rośliny z naszego ogrodu pomogą nam wzmocnić organizm i uniknąć chorób, a jakie pomogą nam je pokonać?

Jak wzmocnić organizm i uniknąć przeziębienia?

Rzeżucha, czyli niewielka i niepozorna roślina posiada w swoim składzie bogactwo witamin. Ma bardzo dużo witaminy C, jodu, magnezu, żelaza, chromu oraz wapnia. Dodatkowo jej uprawa jest niezwykle prosta: można posadzić ją na talerzyku z ligniną i wystarczy tylko pamiętać o regularnym podlewaniu. Kolejnym skutecznym sposobem na poprawę odporności są jabłka: ich sok ma działanie przeciwwirusowe i pomaga uniknąć infekcji górnych dróg oddechowych. Sok lub syrop z czarnej porzeczki również się sprawdzi.

Jak walczyć z przeziębieniem?

Co w sytuacji gdy nie uda nam się uniknąć choroby? Jest na to wiele naturalnych metod. Jedną z najstarszych metod jest stosowanie naparu z kwiatów czarnego bzu. Świetnie sprawdza się jako środek przeciwgorączkowy. Suszone owoce maliny lub sok z malin sprawdzą się w chorobach bakteryjnych i wirusowych oraz jako środek rozgrzewający.

Samodzielnie możemy przygotować syrop na kaszel: wystarczy zasypać cebulę cukrem lub zalać miodem i odstawić na 24 godziny. Można go również przygotować z buraka, wsypując do wydrążonego w nim otworu cukier, a następnie upiec w piekarniku.

Znane są też lecznicze właściwości wielu nalewek, które możemy przygotować samodzielnie: orzechówka, nalewka z jeżyny (skuteczna na gorączkę), aronii, czarnego bzu, czy też akacji.

sok z malin
sok jabłkowy