Zielony ogród nawet jesienią i zimą - jak to osiągnąć.

Zielony ogród nawet jesienią i zimą - jak to osiągnąć.

Kilka dni temu rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Oznacza to, że zieleń w naszych ogrodach będzie powoli ustępować czerwieniom, pomarańczom i brązom, aby ostatecznie pozostawić nagie gałęzie. Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu zieleni, to jest to jak najbardziej możliwe - jedynym wymogiem jest przemyślany dobór roślin, których liście pozostają zielone przez okrągły rok.

Rośliny wiecznie zielone, zimozielone i pół wiecznie zielone - podział

Istnieją różne typy roślin pozostających zielonymi w zimie; niektóre z nich wymieniają stopniowo swoje liście dopiero na wiosnę (w niezauważalnym wręcz procesie), niektóre tracą tylko część liści zimą, a liście jeszcze innych są utrzymywane nawet przez wiele lat. Ten podział nie ma jednak większego znaczenia, jeśli najważniejszą kwestią pozostaje marzenie o ogródku zielonym o każdej porze roku.

Co sadzić?

Jako pierwsze przychodzą do głowy oczywiście krzewy i drzewa iglaste: sosny, jodły, jałowce. Wymiana igieł następuje naprzemiennie z tego względu, że co roku są wytwarzane nowe wieloletnie igły. Dzięki temu utrata starszych nigdy nie pozostawia gołych gałęzi.

Jeśli jednak zależy nam na roślinach liściastych, to takie oczywiście też znajdziemy. Głównie są to jednak krzewy, których liście charakteryzują się większą odpornością na chłód. Bardzo dobrym przykładem jest bukszpan, który można dodatkowo przycinać do dowolnego kształtu bez szkody dla jego kondycji. W ten sposób zawsze możemy uzyskać nowy efekt bez sadzenia nowych roślin.

Popularnymi propozycjami są także krzewy pochodzące z Japonii: azalia japońska i trzmielina japońska. Nieco mniej znany jest natomiast ognik, u którego nawet do końca grudnia utrzymują się jaskrawobarwne owoce.

Aby drzewa liściaste prezentowały się nieco mniej ponuro w zimowym okresie, warto na nie puścić bluszcz pospolity. To pnącze charakteryzuje się nie tylko liśćmi odpornymi na zimno, ale też szybkim przyrostem - pnie drzew zyskają więc zielone okrycie już w pierwszy rok od zasadzenia bluszczu.

Jak sadzić?

Aby rośliny miały czas się ukorzenić, najlepiej sadzić je wiosną. Powinniśmy też pamiętać o doborze odpowiedniego stanowiska, które pomoże je chronić przed uszkodzeniem i pozwoli się rozwinąć. Dużym zagrożeniem są otwarte słoneczne stanowiska - ciepło słońca pobudza liście do odparowania wody, a wiatry wschodnie je wysuszają. Jednocześnie gleba i korzenie pozostają zmarznięte, co uniemożliwia transport wody i uzupełnienie wilgoci w wyższych partiach. Dlatego zalecane jest sadzenie roślin w miejscach osłoniętych przed porannym i południowym słońcem oraz przed suchym wiatrem ze wschodu.

Dodatkową ochronę przed zbyt dotkliwym mrozem mogą stanowić okrycia ze ściółki z jesiennej liści lub ze świerkowych gałęzi. Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu koron krzewów włókniną.

Dobrą kondycję roślin pomaga zachować podlewanie podczas odwilży. To sposób na uzupełnienie wody, która jest odparowywana poprzez liście nawet w chłodniejszym okresie.

Czy warto?

Dbanie o rośliny zielone zimą może wydawać się nieco kłopotliwa, ale nie jest z pewnością bardziej problematyczne od pielęgnacji ogrodu latem. Efekt natomiast wynagrodzi ten wysiłek; zielona kompozycja późną jesienią i w zimie wygląda zachwycająco.

Zielony ogród nawet jesienią i zimą - jak to osiągnąć.
Zielony ogród nawet jesienią i zimą - jak to osiągnąć.
Zielony ogród nawet jesienią i zimą - jak to osiągnąć.