Zwiastuny wiosny - wcześnie kwitnące rośliny

Forsycja pośrednia

Tegoroczna zima to jedna z najłagodniejszych w ostatnich latach. Mimo, że dopiero końcówka lutego już można dostrzec pierwsze oznaki wiosny: pojawiają się kwiaty, na wierzbach kwitną kotki, temperatury w niektóre dni też sugerują wiosnę. Wśród wczesnych roślin znajdziemy byliny, krzewy, a także rośliny cebulowe. Jakie rośliny kwitną najwcześniej i zwiastują zbliżającą się wiosnę?

Ciemiernik biały

Jedną z najwcześniej kwitnących roślin jest ciemiernik. To długowieczna bylina, ma białe kwiaty i zielone liście. Zwykle osiąga około 30cm wysokości. Jest to roślina zimozielona, która kwitnie bardzo wcześnie, jeszcze zimą. W zależności od pogody, zwykle od stycznia do kwietnia, chociaż w krajach o cieplejszym klimacie może zakwitnąć już w listopadzie.

Przebiśnieg

Jedną z bardziej znanych i wcześnie kwitnących roślin jest przebiśnieg. To roślina cebulowa pochodząca ze środkowej i południowej Europy. Jego nazwa wzięła się właśnie od terminu kwitnienia – roślina często pojawia się wcześnie i przebija przez leżący śnieg.

Forsycja pośrednia

Forsycja to chyba jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych. Bardzo łatwo można dostrzec jej żółte kwiaty. Najczęściej w naszym kraju występuje forsycja pośrednia, czyli średniej wielkości krzew, który kwitnie od marca. Ciekawą cechą jest fakt, że kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści, dzięki czemu są bardzo widoczne. Forsycja jest też dobrym wabikiem na motyle.

Dereń jadalny

Ciekawą propozycją spośród wczesnych roślin jest też dereń jadalny. Z reguły jest to dość duży krzew, osiąga zwykle nawet do 6m wysokości. Ponadto jest to gatunek długowieczny, który może owocować nawet przez 150 lat! Często uprawiany jest też jako roślina ozdobna. Jesienią ma ładne liście, a wczesną wiosną kwitnie dekorując ogród. Duża zaletą jest też odporność pąków i kwiatów na niskie temperatury.

 

Przebiśnieg
Ciemiernk biały
Dereń jadalny