Grab pospolity 'Fastigiata' - idealny na żywopłot

Grab pospolity 'Fastigata'

Grab pospolity to europejski gatunek, który występuje naturalnie na terenie całego kraju. Drzewo to bez problemu znosi cięcie i formowanie, dzięki czemu doskonale nadaje się do tworzenia żywopłotów.

Grab pospolity 'Fastigiata' - charakterystyka

Grab z powodzeniem uprawiany jest w wielu ogrodach jako roślina ozdobna. Występuje wiele odmian, ale jedną ze szczególnie reprezentacyjnych jest odmiana ‘Fastigiata’, która charakteryzuje się wąskim pokrojem i regularnym kształtem korony. Początkowo ma ona bardzo wąski pokrój, a z wiekiem drzewa stopniowo się rozszerza. Odmiana ta, w przeciwieństwie do standardu gatunku, ma jeden, prosty przewodnik, z którego wyrastają pojedyncze, skierowane ku górze pędy. Dzięki swoim regularnym kształtom nawet bez przycinania wygląda bardzo elegancko. Główną ozdobą rośliny są jasnozielone, wąskie i podłużne liście, które jesienią zmieniają barwę na żółtą i bardzo długo utrzymują się na pędach, nawet aż do wiosny. Grab kwitnie wiosną, jednak jego kwiaty nie mają walorów ozdobnych. Owoce grabu wyposażone w skrzydełka opadając wirują w powietrzu i mogą się roznosić na niewielkim terenie.

Zastosowanie

Odmiana ‘Fastigata’ ceniona jest przez ogrodników, ponieważ wąski pokrój rośliny nie zajmuje dużo miejsca w przydomowym ogrodzie. Jest też często używana do obsadzania alejek, ulic i parków. Roślina ta potrafi przyciągać wzrok, dzięki czemu sprawdzi się też jako główna ozdoba w reprezentacyjnych miejsc. Posadzone wzdłuż alei lub w formie żywopłotu graby pozwolą nadać przejściom eleganckiego charakteru.

 

Grab pospolity 'Fastigiata' - idealny na żywopłot
Grab pospolity 'Fastigiata' - idealny na żywopłot
Grab pospolity 'Fastigiata' - idealny na żywopłot