Magnolia. Gatunki i pielęgnacja.

Magnolia. Gatunki i pielęgnacja.

Trudno znaleźć w grupie krzewów i drzew ozdobnych roślin dorównujących urodą magnoliom. Niezwykłe kwiaty magnolii ozdobią każdy ogród, nadając mu egzotyczny nastrój i napełniając waniliowo-cytrynowym aromatem.

Naturalnym obszarem występowania magnolii jest Ameryka Północna, Karaiby, Ameryka Środkowa oraz północna część Ameryki Południowej i Azja. Spośród ponad 240 znanych gatunków magnolii, przedstawiciele około stu z nich mogą rosnąć w klimatycznych warunkach Europy Środkowej. Ich paleta rozciąga się od roślin zimozielonych, czyli wiecznie zielonych, do zrzucających liście krzewów i drzew. W zależności od gatunku i odmiany rosną na glebach normalnych do lekko kwaśnych.

Gdzie i jak sadzić magnolię?

Wielkość i położenie miejsca w ogrodzie jest ważnym czynnikiem przy wyborze gatunku albo odmiany magnolii. Nie tylko trzeba zapewnić młodej roślinie przestrzeń do rozwoju, ale też przewidzieć jej późniejsze potrzeby. Odmiany drzewiaste rozrastają się do 4-8 m średnicy. Krzewy również muszą mieć dostęp do światła. Gałęzie ocieniane przez sąsiadujące rośliny nie wytworzą kwiatów. Większość odmian magnolii lubi stanowiska słoneczne, chociaż zdarzają się też wyjątki preferujące miejsca półcieniste. Jeśli magnolia znajdzie odpowiednie dla siebie warunki pod względem zarówno nasłonecznienia, jak i gleby, rośnie dobrze zdobiąc ogród obfitym i regularnym kwitnieniem.

Magnolie można sadzić, pojedynczo w towarzystwie zielonych roślin i wiosennej ekspozycji. Bardzo dobrze wyglądają też kompozycje z rododendronami. Dobrym towarzystwem dla magnolii są wszystkie kwiaty wiosenne. Dopasowując wielkość magnolii do naszego ogrodu możemy cieszyć się jej pięknym wyglądem przez długie lata.

Jak uprawiać magnolię w ogrodzie?

Mówiąc o magnolii mamy właściwie na myśli bardzo łatwą w uprawie roślinę, która raz posadzona na właściwym miejscu, rośnie bez większych zabiegów. Chociaż nie trzeba się o nią prawie wcale troszczyć, to jednego na pewno nam nie wybaczy: niewygodnego miejsca.

Wprawdzie magnolie lubią słońce, to jednak bardzo wcześnie zakwitające odmiany nie powinny mieć pełnego nasłonecznienia. Im więcej światła, tym wcześniej drzewo zakwita. Ponieważ kwiaty magnolii są bardzo wrażliwe na mróz, zbyt wcześnie rozwinięte może zniszczyć nagle pojawiający się wiosenny przymrozek.

Magnolie posiadają wrażliwy system korzeniowy, przystosowany do korzystania z próchnicznych i żyznych gleb o możliwie równomiernej wilgotności. Po posadzeniu należy przykryć ściółką bryłę korzeniową i unikać przekopywania gleby, aby nie uszkodzić rozwijających się korzeni.

Jako roślina o płaskim i płytkim systemie korzeniowym, magnolia nie ma żadnej możliwości, aby zagłębić się w glebę w poszukiwaniu wody. Dlatego tak ważne jest podlewanie magnolii i ściółkowanie gleby wokół niej.

Nawożenie i przycinanie magnolii

Drzewa i duże krzewy magnolii nie wymagają w większości przypadków nawożenia. Korzystają z naturalnego obiegu środków odżywczych. Kiedy widoczne są niedobory jakichś składników, wtedy dodatkowe nawożenie staje się oczywiście konieczne. Gdy chcemy aby nasza magnolia czuła się dobrze, można w promieniu korony nasypać pod nią 1-2 cm warstwę ziemi dla różaneczników.

Cięcie magnolii powinno być przemyślane i naprawdę konieczne. Magnolie nie rosną szybko i często  na skutek mocnego cięcia powstają zwykle w pokroju rośliny luki, które nigdy się nie zamkną. W momentach gdy na przykład gałęzie rozwijają się w niepożądanym kierunku, albo wichura wyrządzi szkody i trzeba wygląd drzewa skorygować cięcie będzie konieczne, ale należy robić to ostrożnie. Najlepiej cięcie roślin wykonać w maju, kiedy roślina jest już w pełni ulistniona. Nigdy nie tniemy magnolii na wiosnę.

Gatunki magnolii

Gatunków magnolii jest ogromna ilość, najprostszym podziałem jest rozdzielenie ich na:

  • kwitnące przed (względnie równocześnie) z rozwojem liści;
  • kwitnące po rozwoju liści.

 

Magnolie z kwiatami rozwijającymi się przed liśćmi:

 

Magnolie z kwiatami po rozwinięciu liści

Magnolia. Gatunki i pielęgnacja.
Magnolia YELLOW RIVER
Magnolia drzewiasta BLUE OPAL