Rośliny do cienia - polecane odmiany

Zacieniony ogród

Każda roślina potrzebuje światłą aby mogła się prawidłowo rozwijać. Nie oznacza to jednak, że nie możemy stworzyć ogrodu w zacienionym miejscu, np. pod dużymi drzewami. Tego typu ogród może być również soczysto zielony, a jego zalety będą bardzo widoczne w trakcie upalnego lata, gdy będiemy mogli ukryć się przd gorącymi promieniami słonecznymi. Należy jednak dobrać do niego rośliny, które poradzą sobie w takich warunkach. Jakie odmiany bez problemy poradzą sobie w zacienionym miejscu?

  • Pierwszą polecaną rośliną jest bukszpan – krzew ten może rosnąć zarówno w stanowisku słonecznym, jak i zacienionym. Bez problemu poradzi sobie także gdy zapomnimy o jego podlewaniu – potrafi wytrzymać dość długi w suchych warunkach.
  • Wszelkiego rodzaju trawy również bez problemu wytrwają w zacienieniu. Warto pamiętać o częstym podlewaniu. Trawy, zwłaszcza te duże, nie lubią mocnego wiatru, więc osłonięte stanowisko będzie dodatkowym atutem.
  • Tworząc żywopłot w zacienionym miejscu idealnie sprawdzi się ligustr pospolity. Może rosnąć w zasadzie w każdych warunkach zarówno oświetleniowych jak i glebowych. Znosi też suszę, mrozy i zanieczyszczenia miejskie.
  • Chcąc wprowadzić nieco kolorów do swojego grodu warto postawić na różanecznik w odmianie ‘Fantastica’. Jest to niewielki krzew o pięknych, ciemnoróżowych kwiatach. Pięknie będzie wyglądał rosnąć w cieniu lub półcieniu oraz w kwaśnej glebie.
  • Spośród nieco większych drzew na uwagę zasługuje też miłorząb dwuklapowy. Może osiągnąć do 12m wysokości, jednak rośnie bardzo wolno. Dla tej odmiany zacienione stanowisko, czy susza również nie będą problemem.
  • Klon polny ‘Carnival’ w formie piennej również preferuje zacienione stanowiska, a mocne słońce może nawet uszkodzić jego liście. Roślina ta bardzo szybko potrafi przystosować się do panujących w jej otoczeniu warunków. Dwukolorowe liście z kremowym obrzeżem sprawiają, że roślina sprawdza się jako wyróżniający się akcent kolorystyczny w niewielkich ogrodach.
Klon polny 'Carnival'
Miłorząb dwuklapowy
Różanecznik 'Fantastica'
Ligustr pospolity
Bukszpan